"Na szlaku kultur"

Miasto i Gmina
Biały Bór

Otwarty nabór partnera w celu wspólnej realizacji projektu w ramach Działania 6.22 Kompleksowe wsparcie na rzecz rodziny

Otwarty nabór partnera w celu wspólnej realizacji projektu w ramach Priorytetu 6Fundusze Europejskie na rzecz aktywnego Pomorza Zachodniego, Działanie 6.22 Kompleksowe wsparcie na rzecz rodziny. Wniosek projektowy składany jest w odpowiedzi na konkurs Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego na lata 2021 - 2027, ogłoszonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie.

Gmina Biały Bór ogłasza konkurs na wspólne przygotowanie i realizację projektu w ramach Działania 6.22 Kompleksowe wsparcie na rzecz rodziny. Wybór partnera w projekcie następuje zgodnie z ustawą z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, w tym wybór partnera spoza sektora finansów publicznych - zgodnie z art. 39 ust. 1-4 ww. ustawy.

 

I. Cel projektu:

Celem projektu jest wspieranie integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób najbardziej potrzebujących i dzieci.

II. Działania przewidziane do realizacji w ramach projektu:

  1. Wsparcie na rzecz rodziny w formie:
    1. usług w środowisku dla rodzin wychowujących dzieci, w tym przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze oraz rodzin znajdujących się w sytuacjach kryzysowych i ich otoczenie (m.in. asystentura rodzinna, terapia, mediacja, poradnictwo specjalistyczne, rodziny wspierające, interwencja kryzysowa, rozwój doradztwa rodzinnego, grupy wsparcia, tworzenie i funkcjonowanie lokalnych miejsc wsparcia dla rodzin z dziećmi np: klubów dla rodziców, wspieranie profilaktyki rozpadu więzi rodzinnych, budowania kompetencji dzieci/dzieci i rodziców),
    2. działań w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej (wsparcie terapeutyczne dla osób doświadczających przemocy - w domu, w środowisku, w szkole itp.), wsparcie terapeutyczne dla osób uzależnionych i współuzależnionych, sprawców przemocy, lokalne centra terapeutyczne dla osób potrzebujących pierwszej, wstępnej pomocy (konsultacji) przed skierowaniem do stałej pomocy w zakresie psychologa lub psychiatry, interwencja kryzysowa,
    3. usług wsparcia dla dzieci i młodzieży usamodzielnianych, przebywających w instytucjach całodobowych np. ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych itp. oraz w placówkach wsparcia dziennego,
    4. wsparcia psychologicznego dla rodziców adopcyjnych oraz dzieci adoptowanych itp.,
    5. wsparcie szkoleniowo-doradcze dla kadry podmiotów i instytucji pracujących z rodziną w kierunku rozwoju usług na rzecz rodziny i profilaktyki kierowania dzieci do pieczy.
  2. Wsparcie procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej poprzez tworzenie jej rodzinnych form, usług wsparcia dla rodzin zastępczych i rodzinnych form opieki oraz szkolenia kadr pracujących z rodziną m.in. poprzez:
    1. rodzinne "pogotowia" opiekuńcze,
    2. usługi wytchnieniowe,
    3. wsparcie kandydatów na rodziców i rodziny zastępcze,
    4. szkolenia kluczowe dla wszystkich osób, które będą zajmować się opieką nad dziećmi przebywających w różnych formach "przejściowych" zanim trafią docelowo do rodziny zgodnie z ideą deinstytucjonalizacji,
    5. wsparcie dla tworzenia i funkcjonowania grup samopomocowych, grup wsparcia w pieczy zastępczej, klubów rodzica zastępczego
    6. wsparcie dla tworzenia i funkcjonowania rodzinnych domów dziecka.
  3. Promowanie rodzicielstwa zastępczego oraz adopcji:
    1. wsparcie preadopcyjne – m.in. diagnostyczne, szkoleniowe, doradcze, wsparcie specjalistyczne;
    2. wsparcie postadopcyjne – m.in. diagnostyczne, rehabilitacyjne, terapeutyczne, psychologiczne, szkoleniowe,
  4. Kompleksowe wsparcie osób usamodzielnianych i opuszczających pieczę zastępczą:
    1. dopłata do mieszkań,
    2. usługi w mieszkaniu treningowym/wspomaganym,
    3. wsparcie infrastrukturalne (jako działanie uzupełniające),
    4. dofinansowanie edukacji,
    5. budowanie kompetencji społeczno-kulturowych,
    6. usługi aktywnej integracji o charakterze zawodowym,
    7. pomoc psychologiczna, prawna,
    8. doradztwo zawodowe i związane z poszukiwaniem zatrudnienia,
    9. asystent osoby usamodzielniającej się, asystent zdrowienia,
    10. budowanie kręgów wsparcia itp.,
    11. przygotowanie opiekunów usamodzielniania poprzez wdrażanie regionalnego modelu usamodzielniania wypracowanego przez Samorząd Województwa.
  5. Wsparcie tworzenia i funkcjonowania mieszkań treningowych lub wspomaganych oraz innych rozwiązań, łączących wsparcie społeczne i mieszkaniowe oraz rozwoju usług w nich świadczonych w zakresie m.in:
    1. aktywności osoby w mieszkaniu, w tym treningu samodzielności,
    2. pracy socjalnej,
    3. poradnictwa specjalistycznego,
    4. integracji osoby ze społecznością lokalną

III. Proponowany zakres zadań przewidzianych dla partnera:

  1. Wsparcie merytoryczne i organizacyjne Gminy Biały Bór obejmujące przypisane we wniosku o dofinansowanie zadania, ustalone na etapie przygotowania części budżetowych oraz opisowych projektu.
  2. Gmina Biały Bór zastrzega, że szczegółowy zakres projektu ustalony zostanie na etapie jego przygotowania i może obejmować wyłącznie wybrane działania zgodnie z potrzebami określonymi na etapie diagnozy sytuacji problemowej.

Nie przewiduje się udziału finansowego Partnera w ramach kosztów pośrednich.

IV. Wymagania wobec partnera:

  1. Partner musi posiadać doświadczenie we wsparciu na rzecz rodzin oraz dysponować odpowiednim potencjałem osobowym zdolnym do realizacji zadań przewidzianych w projekcie.

V. Zgłoszenie powinno zawierać:

  1. Opis dotychczasowej działalności kandydata na partnera, uwzględniający jego największe osiągnięcia, zwłaszcza w zakresie realizacji projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz działalności związanej ze wsparciem na rzecz rodzin.
  2. Opis udziału w projekcie, w szczególności propozycje realizacji działań określonych w pkt. III a)
  3. Wykaz zrealizowanych usług/projektów w zakresie wsparcia na rzecz rodzin wraz z ich krótkim opisem.
  4. Wykaz osób, którymi dysponuje kandydat na partnera wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia oraz ze wskazaniem czynności, jakie osoby te mogą realizować w projektach.
  5. Informację o możliwości zagwarantowania przez Partnera wkładu własnego w regulaminowej wysokości – tj. 5% wraz z informacją o źródle wkładu własnego oraz  jego formie (pieniężna lub niepieniężna)
  6. Deklarację gotowości przygotowania wszelkiej niezbędnej dokumentacji wymaganej do podpisania umowy o dofinansowanie projektu.
  7. Dokumenty potwierdzające status prawny kandydata na partnera i umocowanie osób go reprezentujących.
  8. Oświadczenie, o nie podleganiu wykluczeniu z możliwości ubiegania się o dofinansowanie na podstawie odrębnych przepisów, w szczególności: art. 207 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. 2013 r., poz. 885 z późn. zm.); lub wobec których orzeczono zakaz dostępu do środków funduszy europejskich na podstawie odrębnych przepisów:

a) art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1745);

b) art. 9 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. z 2020 r., poz. 358 z późn. zm.).

Zgłoszenie powinno wpłynąć na formularzu, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zapytania.

VI. Opis kryteriów branych pod uwagę w wyborze partnera

  1. Spełnienie wymogów formalnych (oświadczenia o których mowa w pkt V e – V g.)
  2. Przedstawienie koncepcji udziału partnera w projekcie w formie rozmowy osobistej, uwzględniając punkt II oraz III ogłoszenia o naborze.  Po spotkaniu Wnioskodawca, tj. Gmina Biały Bór przygotowuje notatkę z rozmowy (stanowiącą załącznik nr 2 do Ogłoszenia o naborze partnera). Max. 50 pkt
  3. Przedstawienie koncepcji udziału partnera w projekcie w formie pisemnej. Koncepcja musi spełniać następujące wymagania:
  • opierać się na należycie przeanalizowanym stanie faktycznym;
  • posiadać czytelne odniesienia do dokumentów źródłowych, przepisów prawa;
  • zawierać prezentację zaplanowanych w ramach projektu działań;
  • zawierać jasno sformułowane podsumowanie, w którym zostaną zawarte wnioski z przeprowadzonej analizy. Max. 50 pkt
  1. Opis dotychczasowej działalności kandydata na partnera, uwzględniający jego największe osiągnięcia, zwłaszcza w zakresie realizacji projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz działalności związanej ze wsparciem na rzecz rodzin. Max. 30 pkt
  2. Wykaz zrealizowanych usług/projektów w zakresie wsparcia na rzecz rodzin wraz z ich krótkim opisem. Max. 30 pkt.
  3. Wykaz osób, którymi dysponuje kandydat na partnera wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia oraz ze wskazaniem czynności, jakie osoby te mogą realizować w projektach. Max. 10 pkt.
  4. Informacja o możliwości zagwarantowania przez Partnera wkładu własnego w regulaminowej wysokości – tj. 5% wraz ze wskazaniem jego źródła oraz z informacją o jego formie (pieniężna lub niepieniężna). Max. 30 pkt.

 

VII. Termin składania ofert

Oferty w formacie .doc., docx. lub .pdf należy przesłać w terminie do 21 dni od daty ogłoszenia naboru (tj. do dnia 31.01.2025r. na adres e-mail: gmina@bialybor.com.pl)

Gmina Biały Bór zastrzega sobie prawo do unieważnienia naboru na każdym etapie bez podawania powodu.

Do pobrania:

Formularz

Biuletyn informacji publicznej
Facebook
Mobilna aplikacja Powiat Szczecinecki
Mobilna aplikacja Powiat Szczecinecki

Wskaźniki czujnika smogu i zanieczyszczeń - lokalizacja Biały Bór ul. Słupska 8