"Na szlaku kultur"

Miasto i Gmina
Biały Bór

Skarb z Kaliski

W tym roku mija 5 lat od odkrycia fenomenalnego depozytu przedmiotów metalowych z Kaliski k/Białego Boru, pow. szczecinecki. Datowany na VIII w. p.n.e., czyli na schyłek epoki brązu, stanowi z pewnością jedną z większych archeologicznych sensacji w skali europejskiej. Skarb składa się ze 144 artefaktów, w tym 121 wyrobów z brązu o wyjątkowych walorach artystycznych.

Pałac Grąbkowo, Wydział Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz PFS PAL FILM STUDIO sp. z o.o. mają zaszczyt zaprosić na promocję publikacji poświęconej skarbowi z Kaliski k. Białego Boru (tzw. skarb z Miastka) oraz pokaz reżyserski filmu "Rondele" w Pałacu Grąbkowo, w dniu 23 IV 2022.
 
 
Już w sobotę 23 IV 2022 będziemy mieli przyjemność posłuchać o tym znalezisku bezpośrednio od autorów publikacji: prof. dr. hab. Macieja Kaczmarka i dr. Grzegorza Szczurka z UAM w Poznaniu oraz mgr. Agnieszki Krzysiak z Muzeum w Lęborku.
 
Dużą atrakcją spotkania będzie również pokaz reżyserski filmu "Rondele" Krzysztofa Paluszyńskiego. Fabularyzowany dokument przedstawia kontekst historyczny oraz rekonstrukcję prac związanych ze wznoszeniem neolitycznych budowli drewniano-ziemnych, tzw. rondeli, których wiek określa się na 7 tysięcy lat. Kilka z takich obiektów odkryto również w Polsce, w tym jeden z lepiej zachowanych zupełnie niedawno w Nowym Objezierzu, w woj. zachodniopomorskim.
 
* 23 IV 2022
* miejsce Pałac Grąbkowo. Grąbkowo 41, 76-230 Potęgowo
* wstęp wolny
* możliwość rezerwacji noclegów w pałacu pod nr. 505 721 722
Biuletyn informacji publicznej