"Na szlaku kultur"

Miasto i Gmina
Biały Bór

Uroczystość odsłonięcia tablicy Żydowskiej

Dnia 28 października br. na Cmentarzu Żydowskim w Białym Borze odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy żydowskiej upamiętniająca życie i śmierć społeczności żydowskiej w Białym Borze.

Społeczność żydowska stanowiła integralną część społeczności Białego Boru. Pierwsze informacje na ten temat dotyczą XVIII wieku. Żydzi mieli ty swoją synagogę oraz swój cmentarz. Na początku XIX wieku funkcjonowała również szkoła dla dzieci żydowskich. Od 1830 r. dzieci te uczęszczały już wspólnie z innymi dziećmi z miasta do miejscowej, miejskiej szkoły.Żydzi mieszkający w naszym mieście zajmowali się głównie handlem oraz działalnością gospodarczą.

W związku z mocnym niemieckim antyżydowskim nastawieniem w roku 1939 wszystkie rodziny opuściły Biały Bór. Sprzedali swoje sklepy i posiadłości i udali się na emigrację.

Cmentarz wspólnoty żydowskiej na którym dziś odbyła się uroczystość założony został przed 1785 r. Po opuszczeniu miasta przez Żydów groby na cmentarzu nie były już dalej pielęgnowane i w szybkim czasie uległy zniszczeniu i dewastacji.

Cmentarz zlokalizowany jest na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Bobolickiej


Biuletyn informacji publicznej