"Na szlaku kultur"

Miasto i Gmina
Biały Bór

Elektroniczny Burmistrz

Regulamin

 • Zadać pytanie Burmistrzowi mogą wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet.
 • Aby zadać pytanie należy wypełnić wymagane pola formularza.
 • Burmistrz udziela odpowiedzi na zadane pytania w terminie do 14 dni roboczych.
 • Nie będą publikowane pytania:
  • na które już wcześniej została udzielona odpowiedź,
  • obraźliwe i napastliwe w formie lub treści,
  • ponaglające,
  • nie dotyczące spraw służbowych.
 • O tym, czy dane pytanie spełnia warunki regulaminu decyduje Burmistrz.
 • Publikowane pytania są prywatnymi opiniami użytkowników.
 • Burmistrz nie ponosi odpowiedzialności za treść pytań. Administrator strony posiada podgląd adresu IP osoby zadającej pytanie.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zawartych z formularzu, dla potrzeb niezbędnych do udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie przez kierownika jednostki - zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018r. "O ochronie danych osobowych" (Dz. U. z 2018 r. poz. 1000)

Pytania i odpowiedzi

Data dodania: 2024-04-03 11:50:40

Pytanie: Moja prośba z 18. 03. 024 do inwestycje@bialybor.com.pl - jak Pan wskazał- o znaki kierunkowe do posesji na wybudowaniach została potraktowana uroczym milczeniem. Pozdrawiam.


Odpowiedź:

Dziękuję za informację... Przeprowadzę rozmowę w sprawie, ponieważ nie powinno tak być... Za zaistniałą sytuację przepraszam. 

Data dodania: 2024-04-01 12:42:58

Pytanie: Dzień dobry, Bardzo chcielibyśmy ze znajomymi pojawić się w BB, kiedy będą się działy Dni Białego Boru. Musimy w tym celu zaplanować urlopy itp. Stąd pytanie - kiedu będzie wiadomo, w jakim terminie odbędzie się wydarzenie? Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź. Wesołych Świąt!


Odpowiedź:

Tegoroczne Imieniny Białego Boru będą 13 lipca 2024  Serdecznie zapraszam

Data dodania: 2024-03-24 12:18:09

Pytanie: Panie Burmistrzu, czy byłaby możliwość wykonania lub przynajmniej zawnioskowanie o zainstalowanie wysepki z łukiem, zakrętem spowalniającym (nie mylić w progiem )na wylotówce na ulicy Szczecineckiej , ograniczenia prędkości nie są respektowane , kilka już razy miały miejsce bardzo niebezpieczne sytuacje szczególnie przy wjeździe do BB . Przy okazji składam najlepsze życzenia Wielkanocne


Odpowiedź:

Oczywiście wystąpimy do właściciela drogi, w tym wypadku GDDKiA, w tej sprawie.

 

Już po świętach, ale również życzę jak najlepszego czasu.

Data dodania: 2024-03-16 18:15:53

Pytanie: Panie Burmistrzu. Czy jest możliwe wykonanie i zainstalowanie znaków kierunkowych dla dojazdu do lokalizacji na wybudowaniach- koloniach? Dla np. pogotowia itp. Głównie pogotowie błądzi. Dziękuję..


Odpowiedź:

Oczywiście.Bardzo proszę o szczegółowe umiejscowienia potrzeby takich znaków. Można to zrobić pod adresem mailowym - inwestycje@bialybor.com.pl 

Data dodania: 2024-02-08 16:01:05

Pytanie: Dzień dobry. Panie Burmistrzu bardzo proszę w imieniu swoim i wszystkich użytkowników drogi z Sępólna do Drzewian o jak najszybszą naprawę tej drogi. Droga ta jest w opłakanym stanie, dziury są tak duże i tak liczne, że nie ma już jak ich omijać. Bardzo proszę o pozytywne załatwienie sprawy. Pozdrawiam serdecznie.


Odpowiedź:

Dzień dobry, jest to droga powiatowa. Będziemy interweniować, aczkolwiek podejrzewam, że znają stan drogi, dam znać, jak będę coś wiedział. Gmina nie naprawia dróg powiatowych. Nie ma do tego podstaw.

Data dodania: 2024-02-06 21:35:03

Pytanie: Dotyczy: ogrodzenia terenów stadniny koni - zarządca Skarb Panstwa ( KOWR Koszalin) Panie Burmistrzu z wielkim zdziwieniem, a wręcz oburzeniem, zauważyliśmy, że tereny stadniny koni zostały ogrodzone i zamknięte dla spacerowiczów i biegaczy. My jako społeczność białoborska, korzystająca od ponad pół wieku z kompleksu leśno- jeziornego, będącego wspólnotą wszystkich obywateli, domagamy się rozliczenia namiestników PiS z działań godzących w nasz interes społeczny i pozbawienia nas prawa korzystania z dobrodziejstw natury, która nas otacza. Przez ostatnie 7 lat zarządzający z KOWR Koszalin zrobili sobie z tych terenów swój prywatny folwark i nie chcąc, by patrzeć im na ręce, odcięli mieszkańców od możliwości kontroli społecznej działań, które wykonywali. Były to zaiste "ukryte" posunięcia. Chociażby rozparcelowanie jednej dużej działki stadniny, na kilka mniejszych- z lasem oraz nad samym jeziorem. Nie trudno się domyślać, że są to działki o wyjątkowej lokalizacji i wiadomym celu "niedoszłego"przeznaczenia. Ponadto zrobienie sobie wysypiska na odpady budowlane na plaży!?. Przykładów niegospodarności i dewastacji przyrody w okresie 2017-2023r za rządów KOWR Koszalin nie da się po prostu nie zauważyć gołym okiem. Prosimy Pana Burmistrza o przekazanie naszego stanowiska osobom decyzyjnym i wyrażenie sprzeciwu społecznego wobec takiego postępowania. Teren stadniny koni powinien być czytelnie oznakowany- z odpowiednimi tablicami informacyjnymi dla odwiedzających, ale nie zagrodzony płotem, tak jak to uczynili rządzący przedstawiciele narodu z ramienia PIS. Prosimy o interwencję, zaniepokojeni białoborscy sygnaliści


Odpowiedź:

Zgadzam się z Panem, Państwem całkowicie.

NIestety, nie lubię tego powtarzać, ale tak było - przez ostatnie osiem lat rządów KOWR, jako samorząd gminy, byliśmy ignorowani w kwestii działań na tym obszarze. Nie będę tu przekazywał więcej informacji, ale jak wspomniałem nie tylko się zgadzam z Państwa diagnozą, ale mam już przewidziane działania w tej kwestii.

Od kilku dni jest nowy dyrektor w KOWR i już jestem umówiony na spotkanie w sprawach białoborskich działań KOWR.

Do urzędu wpłynęła też petycja mieszkańców w tej sprawie. Jestem za tym, i tak latami było ustalone, że teren lasu przy stadzie jest terenem ogólnodostępnym. Złamanie tej zasady jest karygodne i nie wiem, czy zgodne z prawem. 

O efektach spotkania poinformuję w przyszłym tygodniu.

Data dodania: 2023-12-28 22:36:33

Pytanie: dzień dobry, czy w związku z planowanymi zmianami odległości wiatraków od budynków , planowane jest dostawianie wiatraków na obrzeżach Białego Boru? i drugie pytanie czy kontroluje ktoś przybywanie starych opon i innych śmieci na końcu ulicy leśnej? działka 331/ 322 , często chodzę tam na spacery i z każdym miesiącem jest coraz gorzej.


Odpowiedź:

Dzień dobry. Planowane zmiany nie mają żadnego oddziaływania na naszą gminę. NIe ma planów, ani chęci "dostawiania" wiatraków na obrzeżach miasta.

Nowe przepisy na dziś pozwalają mieszkańcom wybudować się bliżej wiatraka niż dotychczas i to uwalnia zabudowę mieszkalną, ale zmniejszenie nominalnej odległości od wiatraka do zabudowań, nie pozwala ot tak przybliżyć się do nich. 

Co do działki wskazanej... Właściciel działki został wezwany do uprzątnięcia swojej posesji. Nie jest to nielegalne wysypisko, bez kontroli. Prywatna działka pod nadzorem właściciela. Opony rolnicze i samochodowe mają zostać zgodnie z prawem zutylizowane.

Data dodania: 2023-11-16 17:46:39

Pytanie: Witam panie Burmistrzu, piszę w sprawie wezwań osobistego stawiennictwa,które otrzymują mieszkańcy naszej wsi odnośnie przedstawienia faktur za wywóz nieczystości płynnych. Czy nie można tego rozwiązać w inny sposób. Część ludzi pracuje do 16 i nie możliwości dotarcia do urzędu w godzinach jego pracy, czy nie można by było zorganizować zebrania na świetlicy wydelegować kompetentnego urzędnika, osoby zainteresowane przedstawiły by faktury ,podpisały protokoły i po sprawie. Może pomyśli pan o takim rozwiązaniu a nie straszeniu ludzi wszczęciem postępowania administracyjnego w przypadku niestawiennictwa. Z poważaniem mieszkanka Sępolna Małego.


Odpowiedź:

Dzień dobry. W całej Polsce urzędy pracują w określonych godzinach, interesanci pracują, i sprawy się toczą... Specjalnie w poniedziałki pracujemy do 16.30, a więc w dłuższych godzinach, aby być bardziej dostępnym. 

Tak więc informacyjnie...

Nikt nikogo nie straszy, bo w tym nie ma nic strasznego, urząd, to nie kiosk ruchu, a to jak wyglądają pisma i zasady postępowania, co ma być napisane i jakie są działania wynika z Kodeksu Postępowania Administracyjnego a nie widzimisie urzędnika, czy burmistrza.

My musimy działać wyłącznie zgodnie z prawem i w granicach prawa, a skoro mamy prawa jako mieszkańcy, to mamy i obowiązki. Pisma i procedury są takie same na terenie Rzeczypospolitej.

Przypominam, że to przepisy ogólnopolskie uchwalone przez Sejm, ustanowiły konieczność prowadzenia takich weryfikacji i kontroli zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków.. W przypadku nie realizacji takich działań, to na urząd zostaną nałożone kary.

A my nie jesteśmy od karania, a jak pisałem, od przestrzegania i realizacji zapisów prawa.

Pragnę nadmienić. że w urzędzie jest tylko 1 osoba, która zajmuje się sprawami, związanymi z ochroną środowiska, a w tym kontrolą zbiorników bezodpływowych, współpracą i pracą na rzecz likwidacji bezdomności zwierząt, sterylizacją kotów, dokarmianiem zgłoszonych kocich gniazd, przygotowaniem opracowań środowiskowych dotyczących przygotowanych decyzji środowiskowych, nakładaniem i analizą raportów środowiskowych dla farm fotowoltaicznych i innych OZE, postępowań przed Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, i wieloma innymi rzeczami.

 

Wiele rzeczy realizujemy w sposób, który ma ułatwić załatwianie spraw mieszkańcom, ale nie wszystkie Państwa pomysły "racjonalizatorskie" są możliwe do zrealizowania, chociażby ze względu na dostęp do poszczególnych baz danych komputerowych, które są dostępne i zabezpieczone do używania wyłącznie w komputerach urzędowych online.

pozdrawiam Panią Sylwię serdecznie.

Data dodania: 2023-10-12 16:05:43

Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu 9 października br. rozpoczęto przebudowę drogi w miejscowości Sępolno Wielkie. Drogi przebiegającej od głównej drogi, ku lasowi i między innymi ku budynkom o numeracji 6,7,8,9,11. Drogi, która spełniała doskonale swoje funkcje. Kamienny bruk, który trwał ponad 150 lat, przeniósł na sobie tysiące ton drewna, płodów rolnych, pojazdów , ma być zastąpiony kostką brukową. Kamienny bruk zbudowany został wedle sztuki brukarskiej, z odpowiednimi odwodnieniami po bokach drogi (rynsztoki- odkryte spod zarastającej trawy w ramach konserwacji przeprowadzonej przez mieszkańców kilka lat temu) , odwodnieniem poprzecznym w newralgicznym miejscu. Czyli zgodnie ze sztuką, która wymiera. Niestety uszkodzenia nawierzchni spowodowane pracami wodno-kanalizacyjnymi prowadzonymi przed kilku/kilkunastu laty, nie zostały należycie naprawione, pozostawione w zasadzie bez ingerencji. Spowodowało to, że w dwu miejscach, kilka metrów kwadratowych nawierzchni brukowej wymagało naprawy. Kilka metrów kwadratowych, a nie cała droga. Zamiast tego zdecydowano o wyrzuceniu pięknej brukowej nawierzchni na śmietnik historii. Wielka szkoda, że zabrakło refleksji, zastanowienia, skutecznej konsultacji z możliwie wszystkimi mieszkańcami/użytkownikami przebudowywanej drogi. W wielkich miastach powstają komitety ochrony nawierzchni z kamienia polnego. Nie musimy tworzyć komitetu, wystarczy zdrowy rozsądek i współzarządzanie dobrem- z mieszkańcami, z obywatelami. Nie jest dobrym uzasadnieniem realizacji inwestycji, jakie urzędnik UM Biały Bór mi przekazał, że przebudowa drogi to, realizacja zgłoszenia dokonanego przez radną reprezentującą naszą małą społeczność. Każde zgłoszenie powinno być dobrze „obejrzane”, przedyskutowane, w ujęciu „za i przeciw”. O takim „zgłoszeniu” muszą wypowiedzieć się fachowcy, osoby mające wiedzę nie tylko z zakresu drogownictwa ale choćby z biegli w tematyce ochrony zabytków, dóbr i dziedzictwa z przeszłości. Przebudowę rozpoczęto bez skutecznego zawiadomienia potencjalnych użytkowników o mających nastąpić utrudnieniach. Nie przemyślano sposobu realizacji inwestycji, który pozwoliłby mieszkańcom na możliwie bezkolizyjne przetrwanie tej długiej inwestycji. Można było na czas budowy przystosować drogę polną (łączy przebudowywaną drogę z drogą prowadzącą na Drzewiany), która mogłaby zastąpić dojazd do posesji. W tym jednak stanie, w jakim jest aktualnie, nie umożliwia przejazdu samochodom osobowym, karetkom pogotowia, ale także dużym pojazdom- na przykład służącym do przewozu betonu towarowego- tzw. „gruszki”. Jest dostępna jedynie dla samochodów terenowych, z wprawnym kierowcą za kierownicą. Doświadczenia Lasów Państwowych w zakresie odnawiania nawierzchni pokrytych brukiem kamiennym -„kocimi łbami” (m.in. w Nadleśnictwie Bobolice, Nadleśnictwie Trzebielino) mogłyby znaleźć zastosowanie w gminnych drogach pokrytych brukiem. Użycie odpowiednich walców wibracyjnych z walcem chronionym gumowymi taśmami, poruszających się wolniutko, w odpowiedniej porze roku (właściwe nawilgocenie samej drogi i jej podbudowy- wiosna, jesień), pozwoliło na doskonałe i trwałe wyrównanie powierzchni, jej kompleksowe odnowienie, zlikwidowanie uciążliwych garbów/zagłębień w nawierzchni. Jednocześnie nakłady finansowe na takie poprawianie drogi są kilkadziesiąt razy niższe niż budowanie nowej nawierzchni. Pytania: 1. Jaki los spotka kamień brukowcowy-„kocie łby”? Konkretnie- gdzie, do czego i kiedy zostanie wykorzystany wtórnie? Na moje zapytanie skierowane do pracowników odpowiedzialnych między innymi za sprawy dróg, otrzymałam zdawkowe – „będzie wykorzystany” . Nie chcę krakać ale jest to duże pole do „niegospodarności”, mówiąc eufemistycznie. 2. Czy planowane są kolejne nieprzemyślane zabudowy dróg brukowcowych (tzw „kocich łbów”) w naszej gminie? 3. Jakiej grubości kostka brukowa jest planowana dla „nowej” nawierzchni? Czy uwzględni potencjalne bardzo duże obciążenia związane z przejazdami ciężkich maszyn rolniczych i leśnych? Mimo, że PGLLP ma własne drogi wywozowe, nadal zdarza się przejazd maszyn leśnych i wywóz drewna drogą gminną. Przejazdy ciężkiego sprzętu będą miały miejsce, choćby w związku z realizowanymi dziś i w przyszłości pracami budowlanymi. 4. Czy nie warto objąć te drogi brukowe, które są w zasobach gminy, nadzorem konserwatorskim? 5. Czy w zasobach BIP jest dostępna informacja o budżecie realizowanym w 2023 przez naszą gminę? Nie udało mi się dotrzeć do tych danych. 6. Czy planowany na 2024r. budżet będzie dostępny dla mieszkańców gminy? Jeśli tak, to kiedy i w jaki sposób realizowany jest wgląd do danych? Z poważaniem Dr hab. inż. Wiesława Ł. Nowacka


Odpowiedź:

Szanowna Pani!

W dużej mierze, Pani odczucia, chociaż jak każdy ma Pani prawo je mieć, nie są zgodne ani ze stanem prawnym, ani sytuacją ww. inwestycji. I nie mogą stanowić wykładni dla działań samorządu.

Inwestycja została zaplanowana przez Gminę, w sprawie odbyły się zebrania wiejskie. Pierwsze jeszcze przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, a drugie w momencie podjęcia robót.

Każda inwestycja niesie za sobą niedogodności, aczkolwiek realizacja tego zadania nie jest długa, a więc jej uciążliwość postaramy się zminimalizować. Za niedogodnienia bardzo przepraszamy.

Z informacji otrzymanych od Sołtysa wsi Sępolno Wielkie wynika, że mieszkańcy zostali powiadomieni o zebraniu planowanym w dniu 28.09.2023 o godz. 17.00, które odbyło się w świetlicy wiejskiej. Informacja została umieszczona na plakacie wywieszonym na tablicy ogłoszeń przy sklepie spożywczym w Sępolnie Wielkim, ponadto drugi plakat był wewnątrz sklepu. Nie prowadzi się indywidualnego trybu powiadomienia, a zasadniczo ten zwyczajowo przyjęty.

Kolejne powiadomienie było umieszczone na stronie „Sołectwo Sępolno Wielkie” na facebook, a także w aplikacji messenger na grupie „Żurawinki (KGW)”, której jest Pani także uczestnikiem oraz dodatkowo na grupie „Osp Sępolno Wielkie”. W zebraniu uczestniczył Kierownik Referatu Inwestycji i zamówień publicznych Pan Władysław Kostiw.

Zebranie zostało zaplanowane w celu powiadomienia mieszkańców o planowanym terminie realizacji inwestycji, o utrudnieniach dla mieszkańców, jakie mogą wystąpić w trakcie realizacji inwestycji.

Kamień z odzysku zostanie zabezpieczony w Sępolnie na potrzeby sołectwa. Jego użycie będzie wymagało zgody Gminy. Planowane jest do wykorzystania w obrębie stawu wiejskiego.

Droga zostanie wykonana z kostki drogowej o grubości 8 cm. Należy pamiętać, że to nie grubość kostki stanowi o wytrzymałości drogi, a wszelkie podbudowy, które zostaną wykonane zgodnie ze sztuką budownictwa drogowego.

Ponadto droga zostanie zaopatrzona w kanalizację deszczową, co zasadniczo zmieni stan odprowadzenia wody opadowej.

Ponadto ważnym elementem, który decydował o realizacji inwestycji było 98% finansowanie ze środków pozyskanych, a nie gminnych. Były to środki przeznaczone na inwestycje w miejscowościach popegeerowskich. 

Budżet Gminy Biały Bór na 2023 rok oraz wszystkie jego zmiany jest publikowany na stronie www.bip.bialybor.com.pl.

Ponadto Budżet Gminy Biały Bór na 2024 rok będzie przygotowany, jako projekt budżetu do dnia 15 listopada 2023 roku. Następnie będzie przesłany do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Koszalinie i przedłożony Radzie Miejskiej w Białym Borze. Ponadto będzie opublikowany na stronie www.bip.bialybor.com.pl.

Data dodania: 2023-09-24 11:32:44

Pytanie: czytam i dodam swój komentarz , iż myślę podobnie- siłownie są stawiane na siłę wszędzie gdzie się da a nikt z nich nie korzysta, są niepotrzebne i wątpie by większość mieszkańców wnioskowała o to , ławkośmietnik jest poprostu paskudny i to nie podlega dyskusji. Biały Bór to piękne miejsce ale poza "rynkiem" , dużo elewacji na domkach, sklepach jest obskurnych , ludzie to widzą po prostu ale Burmistrz pewnie nie ma wpływu na to bo to prywatne własności. Są miasta że nic nie powstaje albo powstaje w nie tym kierunku bo zalane jest kiczem , tandetą i tanią rozrywką , później określona grupa ludzi wybiera określone miejsca , nie obrażając nikogo:-) klimat miasta Mielna różni się od Kołobrzegu . A sam pomost nie jest najgorszy , są nowsze i paskudne niejeden taki widziałem . i przydałaby się rozrywka w różnego typu "Dni" w innym lub w różnym klimacie by było to dla każdego . pozdrawiam Burmistrza i Pana Michała


Odpowiedź:

Zasadniczo - de gustibus non est dispuntantum... W kwestii siłowni, ludzie z nich korzystają, albo nie, takie to już czasy. Kiedy były stawiane 10 lat temu chętnych było co nie miara. Teraz ich wykorzystanie jest inne, więc nowych nie dostawiamy, bo bez sensu. Ale Należałoby przypomnieć, jak wyglądał dany obszar przed rewitalizacją. Park miejski tętni życiem i cały czas się zmienia, więc powiedzieć, że siłownie są bez sensu, to trochę ponad miarę. Kiedyś na każdej wsi ludzie chcieli takie urządzenia. Dziś albo ktoś korzysta, albo nie, ale ma prawo. To czy żyjemy zdrowo i korzystamy z możliwości, to już inna bajka.

Mamy program  rewitalizacji, dopłacamy od tego roku do wspólnot mieszkaniowych. Do termomodernizacji i ocieplenia budynków wielorodzinnych i naprawy elewacji, czy wymiany dachu można uzyskać 20000 tysięcy złotych bezzwrotnej pomocy. Ma to wesprzeć, a nie zastąpić prywatne pieniądze. 

Data dodania: 2023-09-18 15:44:46

Pytanie: W odniesieniu do Pańskiej odpowiedzi na moje pytania (niestety nie jestem w stanie bezposrednio odpowiedziec): 1. Ok - mój błąd. Przepraszam wobec tego za przypisywanie Panu działań popełenionych przez osoby trzecie. 2. Jako polityk z już jakimś doświadczeniem zwinnie Pan odpowiedział nie odpowiadając na moje pytanie. Otóż, ja nie pytałem o stan parku tylko o zasadność umieszczenia w nim siłowni pod chmurką z której nikt nie korzysta. Odrębną kwestia jest fakt, iż to czy cos jest sfinansowane bezpośrednio ze środków gminnych czy dofinansowane z Urzędu Wojewódzkiego, środków pochodzących z powiatu czy UE - uświadomię Pana (halo proszę o uwagę i chwile skupienia) - środki za które sfinansowano w/w siłownie są środkami publicznymi, fakt ze nie pochodzą bezpośrednio od nas podatników, nie oznacza, że można je trwonić bez jakiejkolwiek refleksji i zdrowego rozsądku. Dodam ze pośrednio te pieniądze pochodzą z naszych podatków - polecam poczytać o źródłach budżetu UE oraz wszelkich JST. Prosze mnie wyprowadzić z błedu, rozumiem że na te inwestycje nie poszla ani jedna zlotówka z budżetu miasta i gminy BB? Wydaje mi się ze dotacja to pokrycje częściowe a nie całościowe pokrycie kosztów inwestycji. Tak, więc usiłuje Pan juz w swojej wypowiedzi zmanipulować czytelników, że za wszystko płacimy dotacjami bez użycia środków własnych. W dalszym ciągu pytanie brzmi jaka była zasadność tej inwestycji? Czy pisząc że był on na wniosek mieszkanców, moze Pan przedstawić stosowne dokumenty? Jakaś petycja? Wniosek Formalny? Pańska niewiedza lub po prostu zwykła buta i arogancja świadczą tylko o braku Pana kompetencji na stanowisku burmistrza. 3. W zupełności nie odpowiedział Pan na zadane mu pytanie wiec ponawiam. Argument że ktoś postawił coś równie kiczowatego w Białogardzie nie trafia do mnie. Może się Pan zgadzać lub nie, natomiast to co jest efektem Panskich działań podlega właśnie mnie - mieszkancowi BB. To również nie byla zasadna inwestycja. Jest podobna wlasciwie 1:1 do tego smietnika na nakretki który postawił Pan pod urzędem miasta. 4. Czyli lepiej postawić byle co, z byle czego za minimum środków zamiast zrobić coś porządnego - świetna dewiza - idealnie opisuje efekty Pańskiej pracy na stanowisku burmistrza. Dodam , że może gdyby zawnioskowałby Pan do instytucji dotujących w/w inwestycje, o dotacje do bardziej estetycznego "pomostu/mostku", zamiast o nikomu niepotrzebne silownie oraz skate parki (które sa wykorzystywane jako miejsce spotkan dzieci i mlodzieży a nie miejsce rozwijania umiejetności skaterskich), znalazlyby się srodki wlasnie na takie konkretne, piekne i trwałe miejsca. PS: Odnosząc się do Pańskiej uwagi nt. anonimowości, nie mam problemu żeby podpisać się pod krytyką Pańskich nieudolnych działań imieniem i nazwiskiem - Michał Jojkan.


Odpowiedź:

Dziękuję Panie Michale... Nie ma Pan problemów z anonimowością, a je nie mam problemów z Pana oceną, ale polemiki prowadzić nie będę, co się Panu  nie podoba, podoba się innym. A kwestie nieudolności... To już ocenią mieszkańcy wraz z Panem w najbliższych wyborach.

Za kilka miesięcy przedstawię wynik całej mojej pracy w tej kadencji, co zbudowano, co zmieniono, w oświacie, rekreacji, infrastrukturze, odnawialnych źródłach energii, zabezpieczeniu PPOŻ, drogach, świetlicach, podatkach i opłatach... A nie w tym, czy serce, dzięki któremu pomagamy chorej dziewczynce się Panu podoba, czy nie.

Data dodania: 2023-09-14 13:06:37

Pytanie: 1. Zauważyłem ze na liście podmiotów wspierajacych "MKS Start Miastko" jest "Ośrodek Wczasowy Biały Bór" - Panie burmistrzu, moje pytanie brzmi czy to odpowiednia forma marketingu dla podmiotu jakim jest "OW Biały Bór" - przypominam ze przed OW stoi szereg inwestycji które powinno sie finansowac zamiast trwonic srodki na podrzedny klub z sasiedniej miejscowosci. Rozumiem ze marketing jest wazny natomiast pytanie czy ktos opracowal strategie marketingowa czy po prostu byl to kaprys Pana oraz przyklaskującym Panu radnych. Wydaje mi sie ze w promieniu 30 km wszyscy dobrze wiedza ze BB dysponuje taką plażą oraz infrastrukturze jej towarzyszącej. Wiec docelową grupa chyba powinni byc mieszkancy bardziej odleglych miast. 2. Również mam pytanie jakie uzasadnienie Pan znalazl dla inwestycji jaką są "silownie pod chmurką" (osiedle bloków, za osrodkiem zdrowia) oraz przy Ośrodku zdrowia w centrum Białego Boru - nikt nie korzysta z tych urzadzen - stoją, niszczeją a my placimy za Pana nietrafione inwestycje. 3. Jaki byl proces przyczynowo skutkowy przy postawieniu "Ławki"/Śmietnika na nakretki na pomoście na plazy w miejscu gdzie rok w rok "plazują" ludzie. Rozumiem ze to namiastka "Ławki Patriotycznej" PiSu które postawili w poprzednim roku w wiekszych miastach. Połączenie pomysłów silowni pod chmurka/skateparku/ławki są Pana symbolem, nietrafionych inwestycji oraz marnotrastwa środków publicznych jak i symbolem kiczu. 4. Czy wg Pana pomost na jeziorze w centrum miasta jest ładny? Dlaczego w Białym Borze realizowane są pomysły które moze w zamysle miały byc dobre ale wykonanie jest nie na miare XXI wieku? 5. Kto wydał zgode/WZ na budowę domu nad jeziorem Bielsko (przy stadninie koni) który jest w odleglosci mniejszej niz 100m bieżących od linii brzegowej ( z tego co sie orientuje prawo tego zabrania)?


Odpowiedź:
 1. Zauważyłem ze na liście podmiotów wspierajacych "MKS Start Miastko" jest "Ośrodek Wczasowy Biały Bór"  - Panie burmistrzu, moje pytanie brzmi czy to odpowiednia forma marketingu dla podmiotu jakim jest "OW Biały Bór" - przypominam ze przed OW stoi szereg inwestycji które powinno sie finansowac zamiast trwonic srodki na podrzedny klub z sasiedniej miejscowosci. Rozumiem ze marketing jest wazny natomiast pytanie czy ktos opracowal strategie marketingowa czy po prostu byl to kaprys Pana oraz przyklaskującym Panu radnych. Wydaje mi sie ze w promieniu 30 km wszyscy dobrze wiedza ze BB dysponuje taką plażą oraz infrastrukturze jej towarzyszącej. Wiec docelową grupa chyba powinni byc mieszkancy bardziej odleglych miast.

 – Odpowiedź:

Ośrodek Wczasowy Biały Bór, jest ośrodkiem prywatnym i nie ma on żadnego powiązania z samorządem gminnym. Proszę nas nie utożsamiać z pomysłami i wydawaniem pieniędzy przez prywatne podmioty gospodarcze.

Wobec powyższego, cała reszta pytania jest nietrafiona. Samorząd Białego Boru nie finansuje innego klubu piłkarskiego niż Hubertus Biały Bór. Całość pytania, pokazuje niestety brak wiedzy w temacie i rozprowadzanie fałszywych informacji.

Gmina jest właścicielem ośrodka „Na Plaży”. Akurat na nim wiele już zrobiono (pomosty, domki, strefa aktywności, pole namiotowe, smażalnia ryb), ale nadal potrzeby są… I będą realizowane, ponieważ udało się pozyskać co najmniej milion złotych ze środków UE, które posłużą dalszej modernizacji i rozwojowi tej znanej i pięknej plaży… Jak widać, nie wszyscy wiedzą, co jest gminne, a co nie…

 1. Również mam pytanie jakie uzasadnienie Pan znalazl dla inwestycji jaką są "silownie pod chmurką" (osiedle bloków, za osrodkiem zdrowia) oraz przy Ośrodku zdrowia w centrum Białego Boru - nikt nie korzysta  z tych urzadzen - stoją, niszczeją a my placimy za Pana nietrafione inwestycje.

- Odpowiedź:

Siłownia pod chmurką na osiedlu powstała wiele lat temu na wniosek mieszkańców tegoż osiedla. W związku z faktem, iż faktycznie od dłuższego czasu nikt, albo prawie nikt z nie korzysta, urządzenia są w trakcie przenoszenia do obiektu szkoły podstawowej, gdzie na pewno znajdą młodych użytkowników. Natomiast park miejski koło ośrodka zdrowia, jest wykorzystywany i został zrewitalizowany z pozyskanych środków zewnętrznych, w formie o którą wnioskowali mieszkańcy.

Przypomnę, tylko, że park wcześniej był zaniedbanym „kątem w środku miasta”. Koncepcja architektoniczna powstała około 2012 roku i jest jednym z elementów rewitalizacji całego ryneczku. Lata mijają, a więc i wykorzystanie poszczególnych elementów się zmienia. Z innych rzeczy korzystano w momencie budowy, a z innych teraz. Panta rei… Park niedługo też się zmieni… I nie z „naszych pieniędzy”, a również z pozyskanych dotacji.

 

 1. Jaki byl proces przyczynowo skutkowy przy postawieniu "Ławki"/Śmietnika na nakretki na pomoście na plazy w miejscu gdzie rok w rok "plazują" ludzie. Rozumiem ze to namiastka "Ławki Patriotycznej" PiSu które postawili w poprzednim roku w wiekszych miastach. Połączenie pomysłów silowni pod chmurka/skateparku/ławki są Pana symbolem, nietrafionych inwestycji oraz marnotrastwa środków publicznych jak i symbolem kiczu.

Odpowiedź:

Niewiele Pan/Pani jednak rozumie… Ocenę ławki i odniesienia do ławek PiSu, pozostawiam turystom i mieszkańcom. Ostatnio identyczna ławeczka stanęła w Centrum Białogardu. Osobiście z tymi „pseudoocenami” i porównaniami się nie zgadzam.

 1. Czy wg Pana pomost na jeziorze w centrum miasta jest ładny? Dlaczego w Białym Borze realizowane są pomysły które moze w zamysle miały byc dobre ale wykonanie jest nie na miare XXI wieku?

Odpowiedź:

Pomost „w centrum miasta” został wykonany własnym nakładem, z przęseł którymi dysponowaliśmy w gminie. Koszt budowy był niezwykle niski, a jego funkcjonalność jest wystarczająca. Dziś, taki nowoczesny i piękny pomost, kosztowałby zdecydowanie więcej i nie jest to produkt pierwszej potrzeby.

 1. Kto wydał zgode/WZ na budowę domu nad jeziorem Bielsko (przy stadninie koni) który jest w odleglosci mniejszej niz 100m bieżących od linii brzegowej ( z tego co sie orientuje prawo tego zabrania)?

Odpowiedź:

Pozwolenie na budowę, zawsze wydaje organ do tego uprawniony, czyli wydział architektury w Starostwie Powiatowym w Szczecinku. Jak widać… prawo tego nie zabrania.

 

Jak widać na załączonym - W internecie można się wyzłośliwiać, oceniać, często posiadając jedynie strzępki wiedzy, a często nawet wykazując się wyjątkową ignorancją z nadzieją na elektroniczną anonimowość. Nie mniej prawda się zawsze sama obroni.

Oceny pracy samorządu i włodarza gminy, dokonają mieszkańcy w najbliższych wyborach. I wtedy się okaże, kto i czego jest symbolem.

Data dodania: 2023-08-27 18:26:44

Pytanie: dzień dobry, dlaczego i kto wydał pozwolenie na możliwość poruszania się łodziami motorowymi nad jeziorem Łobez? w regulaminie jest ustanowiony zakaz + ustanowiona jest tam strefa ciszy


Odpowiedź:

Dzień dobry. Oczywiście, że jest tam zakaz poruszania się łodziami i nikt nie wydał takiego pozwolenia.

Zakaz nie dotyczy tylko służb ratowniczych i Gminy. Jedynym podmiotem, który korzysta legalnie z tego prawa jest Klub Kajakowy Hubertus. Trener jako zabezpieczenie ratownicze musi mieć motorówkę.

Jeśli ktoś łamie uchwałę, to po prostu można wezwać Policję.

Data dodania: 2022-12-13 08:39:23

Pytanie: W imieniu mieszkańców


Odpowiedź:

Serdecznie dziękuję za słowo... W tych czasach dostrzec, że ktoś jednak się stara dochować swoich zamierzeń i zobowiązań, jest niezwykle cenne, bo częściej ludzie mają pretensje niż zrozumienie.

Dziękuję również w imieniu pracowników. Jak to mówią do usług ;-)

Życzę zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. W trudnych czasach, lepiej sobie dobrze życzyć i wspierać, niż szukać dziury w całym.

Paweł Mikołajewski

Data dodania: 2022-06-26 16:49:22

Pytanie: Dzień dobry. Jestem mieszkanką Jeziernika, mieszkam nad brzegiem jeziora i mam pytanie dotyczące jeziora. Czy nadal obowiązuje strefa ciszy na wodzie? Kiedy? tak było i można było wypoczywać, teraz głośne motor


Odpowiedź:

Wedle obowiązujących u nas dokumentów jezioro Bielsko znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Okolice Żydowo – Biały Bór jednak z uchwały nr XXXII/375/09 Sejmiku Woj. Zachodniopomorskiego z dnia 15 września 2009 r.  nie wynika taki zakaz hałasowania. Uchwały dotyczące strefy ciszy podejmuje Rada Powiatu i dzieje się to na ogół z woli mieszkańców, którzy w takich sprawach występują do Rady Powiatu. Wtedy samorząd bada sprawę, i podejmuje lub nie uchwałę.

Na dziś nikt do Powiatu takiej uchwały nie wnosił. A trzeba spełnić wiele wymogów formalnych dot. takiej sprawy, bo zdania są różne. U nas obowiązuje zakaz pływania dla spalinowych siliników na jeziorze Łobez i bezwględny na Ławiczce... To tak na gorąco... także po jeziorze Bielsko pływać można, a o ile wiem od strony województwa już Pomorskiego coś jest w zakresie ciszy, ale tylko na brzegu...ze względu, że to już nie jest nasz obszar działania, więcej nie wiem.

Data dodania: 2022-06-02 04:45:37

Pytanie: Dzień dobry, jestem mieszkańcem ulicy Czujnej w Białym Borze czy jest możliweść wysłania kompetentnych ludzi do sprawdzenia mostku nad rzeką przy wjeździe z tyłu za młynem już raz był łatany teraz zapada się w drugim miejscu, lepiej zapobiec teraz, niż p


Odpowiedź:

Oczywiście, podejmiemy interwencję i sprawdzimy mostek. Jest on już mocno wiekowy, więc nie dziwi, że kiedy naprawi sie w jednym miejscu, to później wychodzi coś w innym. Nie mniej ma Pan rację, lepiej naprawiać małe awarie, niż całość.

 

Data dodania: 2021-12-24 16:23:38

Pytanie: Mon p


Odpowiedź:

Niestety tak stare dokumenty, jeśli jeszcze istnieją znajdują się w Archiwum Państwowym w Koszalinie. http://www.koszalin.ap.gov.pl/ i tam należy szukać śladów rodziny. Pozdrawiam.

Data dodania: 2021-12-05 09:59:29

Pytanie: Dzień dobry; Panie Burmistrzu , piszę ponownie od kilku lat. Chciałbym zapytać czy jest szansa na naprawe/budowe drogi w miejscowości Dołgie wjazd od osiedla Domaradz. (nie mylić z wioską Dołgie w kt


Odpowiedź:

Dzień Dobry. Już to kiedyś mówiłem, teraz powtórzę. Miejscowość Dołgie, w tym osiedle Domaradz, nie było robione, tak naprawdę nigdy. Oczywiście wynikało to z finansów gminy. W tym roku rozpoczęliśmy budowę drogi w centrum wsi Dołgie, a w latach kolejnych planujemy realizację kolejnych dróg w tej miejscowości, również i drogę w kierunku Pana zabudowań. Ze względu na swój charakter wiejski, na pewno nie zmienimy tej przestrzeni w zurbanizowaną przestrzeń "miejską", ale wszystkie drogi kolejno będą robione w ramach możliwości finansowych. W pierwszej kolejności przygotujemy dokumentacje techniczne, a potem będziemy starali się pozyskiwać środki na prawdziwą realizację naszych zamierzeń. Oczywiście wielu ludzi sądzi, że gmina już otrzymuje podatki z tytułu działalności farmy wiatrowej... Tak nie jest. Pierwsze podatki dotrą do nas w 2023 roku i od tego czasu rozpocznie się duży boom inwestycyjny związany z budową dróg na terenie naszej gminy. Każdego roku będziemy zwiększać środki na bieżące utrzymanie dróg, wobec czego remonty w pierwszej kolejności, ale inwestycje na pewno też będą.

Data dodania: 2021-12-02 22:09:18

Pytanie: Panie Burmistrzu, potrzebuję słowa pocieszenia, że będzie lepiej, jeśeli chodzi o drogę dojazdową z Sępolna Ma…ego do trasy DK25. W 80% pobocze jest zryte i ma głębokiebokie koleiny. Jak przyjdą mrozy, to nijak będzie można przejechać w tych koleinach. Droga jest cała zabłocona. Wystarczy przejechać tylko raz i samoch


Odpowiedź:

Mus wysłać Pana zapytanie do Powiatowego Zarządu Dróg... 

Biuletyn informacji publicznej
Facebook
Mobilna aplikacja Powiat Szczecinecki
Mobilna aplikacja Powiat Szczecinecki

Wskaźniki czujnika smogu i zanieczyszczeń - lokalizacja Biały Bór ul. Słupska 8