"Na szlaku kultur"

Miasto i Gmina
Biały Bór

Tradycje jeździeckie w Białym Borze

Stado Ogierów w Białym Borze. Historia.

Stado zostało zbudowane i zaprojektowane przy współudziale pierwszego Dyrektora Zygmunta Krzysztofika, który zarządzał Stadem od 1956 do roku 1973.

Wkrótce Stado docenia polska kinematografia. Scenarzyści naszych sztandarowych produkcji historycznych i kostiumowych, które trudno wyobrazić sobie bez udziału koni, oraz kultowego serialu o tematyce konnej wykorzystują malownicze tereny oraz potencjał tego miejsca w swoich filmach. Już w roku 1969 twórcy ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski” kręcą na terenie stadniny sceny batalistyczne. W rolę tytułowego bohatera „Małego Rycerza” Michała wciela się znakomity polski aktor - Tadeusz Łomnicki. W ramach przygotowań do roli poświęca pół roku na intensywną naukę jazdy konnej. Sceny batalistyczne kręcone są z ogromnym rozmachem. Bierze w nich udział kilka tysięcy statystów ubranych w kostiumy historyczne. Cała produkcja pochłania zawrotną, na owe czasy, sumę 40 milionów złotych. „Pan Wołodyjowski” zyskał miano najbardziej kasowego filmu w historii polskiej kinematografii.

W roku 1975 kręcone są na terenie stadniny sceny z uczestnictwem koni do filmowej adaptacji dramatu Juliusza Słowackiego „Mazepa”.

Rok później Stado w Białym Borze odwiedza ekipa filmowa kręcąca wersję kinową „Karino”, polskiego serialu familijnego z 1974 r. Jest to historia młodej lekarki weterynarii i pięknego tytułowego bohatera - ogiera Karino, którego Grażyna ratuje od śmierci, leczy, trenuje pod okiem Stolarka, aby w końcu doprowadzić go do zwycięstwa w Wielkiej Pardubickiej. Również ta produkcja filmowa odbyła się przy udziale śmietanki polskiego aktorstwa, która od tamtej pory nie spotkała się już na planie jednego filmu. „Karino” został doceniony także przez widzów niemieckich.

Tutaj od lat 60-tych odbywały się Zakłady Treningowe, których celem była ocena wartości użytkowej ogierów i klaczy ras polskich przed włączeniem ich do hodowli. Kierownikami Zakładu treningowego byli w kolejności chronologicznej: Adolf Bucholz, Leon Burniewicz, Zygmunt Chrzanowski, Kazimierz Klimkiewicz, Roman Wołkowicz, Józef Mioduszewski, Andrzej Kobyliński - zasłużony trener, polski olimpijczyk w dyscyplinie WKKW.

Biuletyn informacji publicznej
Facebook
Mobilna aplikacja Powiat Szczecinecki
Mobilna aplikacja Powiat Szczecinecki

Wskaźniki czujnika smogu i zanieczyszczeń - lokalizacja Biały Bór ul. Słupska 8